SVJ a Družstvo Malenická 1785-7 : > Představenstvo > Výroční zprávy DO 2015 > Za rok 2006

Bytové družstvo Malenická 1785-7

Zpráva PBD za rok 2006 pro výroční členskou schůzi konanou dne 19. 6. 2007

Podrobná zpráva KK o hospodaření BD nám dává možnost zmínit jen stěžejní body naší práce v roce 2006 a přeskočit nezáživné, i když časově náročné rutiny, jakými je kontrola faktur plateb nájmů, plnění splátkového kalendáře objektu a půjčky na zateplení nebo obsluha agendy při změnách v členské základně BD či nájmech bytů a NP. Nelze ale přeskočit fakt, který jste jistě všichni zaregistrovali, že se i naše členská základna postupně obměňuje. Dovolte proto, abych nové družstevníky jménem nás všech mezi námi přivítal. Jejich příchody potvrzují dobré jména našeho BD mezi realitními kancelářemi, ale také nás velmi zavazují pro další, ne vždy jednoduchou práci spojenou s údržbou bytového fondu, tedy věcmi, které nás denně sužují. Za uplynulý rok rok 2006 tedy zmíníme především následující činnosti PBD:

  1. Dopad revitalizace pláště provedeného v roce 2005
  2. Dlouhodobá problematika střecha
  3. Dlouhodobá problematika vodného
  4. Průběžná problematika revizí
  5. Současný stav objektu
  6. Plán priorit údržby na období cca 1 rok
  7. Vztah členů k majetku a individuální pomoc

K jednotlivým bodům:

  1. Z pozice PBD můžeme říci, že rok rok 2006 byl pro nás stejně náročný jako rok 2005, kdy probíhaly stavební úpravy objektu. To především proto, že jsme pečlivě a s napětím sledovali, zda provedené úpravy přinesou předpokládaný efekt a jaké budou případné závady. S odstupem lze s jistotou konstatovat, že rekonstrukce byla velmi pozitivní. Podle meteorologů bylo zimní období roku 2006 asi o 30 % náročnější, než jiné roky. Skutečnost, že podzimní počasí k nám bylo lehce laskavější, to nijak nemění. Činnost obou firem, podílejících se na revitalizaci, tak byla dostatečně prověřena nejen z hlediska úniku tepla, ale i v průběhu silně větrného počasí, které jsme tento rok zažili již 2x. Srovnáme-li jen odebrané GJ v celém objektu, pak jednoznačně revitalizace pláště přinesla více než 30 % snížení spotřeby tepla. Promítneme-li dopad do trvale zvyšujících se nákladů na energie, je dlouhodobý dopad na naše peněženky naprosto jednoznačný. V návaznosti na zateplení proběhla i kontrola reálného měření u spotřeby tepla. Díky kontrole provedené správcem této techniky byly zjištěna řada nesrovnalostí. Akce byla nad rámec dlouhodobé smlouvy a tak byla hrazena jako vícenáklad. Také letos jsme při detailní kontrole podkladů předaných Techemem za období roku 2006 zjistili přehmaty, které jak doufáme budou ve vyúčtování ještě doladěny. V souvislosti s náměry tepla jsme získali i poznatek o tom, že ne vždy jsou správně používány regulační termostaty na tělesech ÚT. Setrvačnost v nehospodárnosti topení u mnoha z nás pak bohužel zatěžuje i kapsu ostatních. Do konce dalšího topného období zbývá ještě pár měsíců, ale protože jaro bylo mírné, určitě by se vyplatilo probrat detail správného používání termostatů ještě v rámci diskuse.
  2. Lze s určitostí říci, že mimo pozornost většiny družstevníků se v závěru roku uskutečnila i dlouho očekávaná oprava střechy objektu. Jen stručně si dovolím zmínit, že bez poměrně nákladné projektové přípravy se do této akce nechtělo žádné kontaktované firmě, a už vůbec ne s požadovanou následnou garancí. V řešení složitého a letitého problému nám podstatně pomohl Ing. Kopecký, který doporučil jemu osvědčené firmy, za což dodatečně děkujeme. Skrytou závadu občasného zatékání nám mohlo způsobovat prakticky cokoli. V kritickém prostoru bylo tedy provedeno odkrytí tří společných ventilačních šachet. V jedné z nich byla nalezena zjevná příčina. Byla tam vytvořena kapsa plná vody, která, když se naplnila, občas přetekla. Následně bylo touto firmou doporučeno i řešení dlouhodobého problému v ukotvení PVC krytiny střechy. Aniž bychom Vás chtěli zatěžovat technickými problémy, konstatujeme, že i řešení tohoto problému bylo nakonec velmi elegantní, naprosto profesionální a účinné. Do nafukující se střechy bylo naimplantováno asi 40 větracích komínků. Díky nim již nedochází ve větru ke vzdouvání nedostatečně upevněné nebo uvolněné krytiny. Navíc shromážděný vodní kondenzát může plynule odcházet. Akce si přitom vyžádala méně než polovinu původně předpokládaných nákladů, které byly nezávisle firmami stanoveny v rozpětí 160 až 200 tis. Kč. Přesto se domníváme, že za konečné řešení budeme moci považovat okamžik, kdy k nám od Vás nedorazí žádná stížnost alespoň jeden celý rok. Zatím jsou signály dobré, ne však jednoznačné.
  3. Po celý uplynulý rok 2006 nadále probíhala jednání se zástupci sousedního objektu spravovaného SBD Pokrok o společném a staronovém problému s vodou a jejím rozúčtováním. Od roku 2005 máme sice namontován podružný vodoměr, ale SBD Pokrok nehodlalo jeho náměry akceptovat. Věc se nakonec podařilo dořešit a tak s potěšením konstatujeme, že poprvé máme korektně vykázanou SV bez přívěšků koeficientů vzájemných podílů. Souběžně v této věci probíhala jednání i s firmou Kolektory Praha, která vystupuje v tomto procesu jako vlastník prostorů, kterými jsou přiváděny inženýrské sítě do jednotlivých objektů. Protože mají eminentní zájem na jejich bezporuchovém provozu, chtějí předejít možným katastrofálním následkům. Proto nás sami upozornili na neutěšený stav vodovodní přípojky, která je po dvaceti letech provozu na hranici životnosti. Přípojku z historických důvodů vlastní SBD Pokrok. Jak víte, naším dlouhodobým záměrem je vlastnit nezávislý přívod SV s vlastním měřením odběru. Tato nutnost se nám potvrdila po začlenění podružného vodoměru v roce 2005. Jedině při vlastní správě a rozhodování o věcech vlastních můžeme částečně ovlivnit trend dramatického nárůstu ceny vody od dodavatele (firma Veolia, dříve PVaK a.s.) Mezi neodkladnými výdaji, jak doufáme v nejbližší době, bude patřit vybudování naší samostatné vodovodní přípojky. Jak se ukazuje, je nutno tuto záležitost považovat za prioritu č. 1. Bohužel, vedlejší objekt je v současnosti výrazně zasažen privatizací bytových jednotek do osobního vlastnictví natolik, že se všechny nezbytné úkony s touto procedurou stále protahují. Přesto důležitým bodem k projednání na této členské schůzi je vyjádření resp. schválení nákladové položky na osamostatnění přípojky SV. Dále jsme v závěru roku oponovali stavebnímu záměru rozšíření restaurace Sport Klub o sezení na přilehlé střeše objektu Slunečnice a také jsme připomínkovali nevhodný způsob osvětleni u stavby garáží v ulici Vojtíškova.
  4. Každoroční povinností BD je provádění revizí bezpečnosti požární techniky a elektrických rozvodů. Minulý rok se revize týkala i plynových rozvodů v bytech 3+1. Byly nalezeny drobné prohřešky, které se již, věřím, podařilo odstranit. Jde zejména o případy neohlášených a dočasných individuálních úprav kuchyňských koutů u bytů 3+1 na samostatné místnůstky s podceněním bezpečnostních rizik přípojky plynu a odvětrání zplodin z jeho spalování. Ostatní revize elektřiny a požární techniky jsou prováděny pravidelně 1x za rok. Proběhla po delší přestávce také kontrola a seřízení STA.
  5. Vzhledem k tomu, že na účtu BD přebývává po odečtu všech nezbytných plateb ročně cca 200 tisíc Kč, upřednostňujeme provést opravu společných prostor v domech až po alespoň 3x finančním zajištění tedy příští rok. Bezpečnostní rizika schodišť bychom přitom ale rádi vyřešili ještě v průběhu léta jako prioritu s předpokládaným nákladem do 25.000,- Kč.
  6. Neodkladnou nákladovou položkou nejbližší doby musí být výměna vodoměrů, kterou PBD navrhuje uhradit jako přímou platbu. Jde sice pouze o částku 800 až 1.000,- Kč na jeden byt, ale protože mnozí upřednostňují kvalitu prostředí společných prostor (např. vymalování a opravu schodišťových hran), návrh na přímé financování výměny vodoměrů členy umožní realizovat obojí.
  7. PBD musí poděkovat spolupráci KK, bez jejichž každodenní spolupráce by se nám práce velmi komplikovala. Z tohoto pohledu navrhujeme pro KK odměnu 25.000,- Kč. Také si vážíme zlepšení vztahu členů BD k členů ke společnému majetku a individuální pomoc, jako obvykle musíme poděkovat všem, kdož nezištně přikládají ruku ke zkrášlení společného prostředí. Ať to jsou květinové předzahrádky, nebo doslova drobný úklid před vlastním prahem. Na základě připomínek v loňském roce došlo od 1. 1. 2007 i k výraznému zlepšení pořádku. O tom ale až v roce příštím.

Dovoluji si Vás ještě požádat o zvýšenou pozornost při výskytu neznámých a cizích osob v našem objektu. Než kohokoli vpustíte, mějte pocit jistoty, že víte ke komu jde. Stále nám hrozí zvýšené nebezpečí krádeží od bezdomovců a nezaměstnaných cizinců, zejména v nastávající době dovolených. Nyní cítím ještě povinnost upozornit na nutnost zachovávání čistoty celoročně v prostorech kontejnerového stání i na chodbách a sklepech objektu. Za to vše nám hrozí nemalé pokuty. Pro velkoobjemový odpad jsou pravidelně přistavovány kontejnery vždy začátkem každého měsíce, prosíme, využívejte je. Rád bych zde také požádal mužskou část našich členů, aby pomohla odnést a zlikvidovat staré dveře ze suterénu (odložené již cca 4 roky) u do těchto kontejnerů.

Děkuji za Vaši pozornost.

V Praze dne 19. 6. 2007, jménem PBD Petr Jaroš

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
© BD Malenická, 2005